Naše středisko nabízí tyto služby
Terénní program

Historie

Terénní program SKP Plzeň vznikl v roce 2015 a důvodem pro jeho vznik byl stále se zvyšující podíl osob bez domova žijících na území města Plzně a v přilehlých lokalitách, na který upozornila studie Fenomén bezdomovectví uskutečněná v roce 2014 katedrou Sociologie, Filosofické fakulty ZČU ve spolupráci s Odborem sociálních služeb Magistrátu města Plzně. V únoru 2014 bylo v rámci studie nalezeno 241 osob, jež spadalo do kategorie zjevného bezdomovectví a předpokládalo se, že tento zvyšující se trend bude pokračovat i nadále. Z tohoto pohledu lze chápat vznik Terénního programu jako reakci na výsledky studie, ve které terénní programy mají své opodstatněné místo v koncepci sociální politiky města Plzně při řešení bezdomovectví jako nástroje prevence a zprostředkování návazných služeb.

Dalším důvodem pro vznik terénního programu byla analýza služby Sociální rehabilitace SKP Plzeň z posledních 3 let před vznikem terénního programu, kdy docházelo ke zvyšujícímu se počtu klientů. SKP Plzeň se proto rozhodlo uspokojit požadavky novou službou přímo v terénu. Zázemí pro terénní program bylo nalezeno v Božkovské ulici 20, v prvním patře budovy, jejímž majitelem je magistrát města Plzně. V roce 2016 se služba přestěhovala do přízemí domu na adrese Rubešova 4, kde nějakou dobu fungovala, než se opět přestěhovala do Božkovské ulice, tentokrát do přízemí domu.

V roce 2019 prošel terénní program rozvojovým auditem bez připomínky a stal se tak členem České asociace streetwork a také se stal součástí kampaně ČAS.

V roce 2020 během pandemie Covid-19 se pracovníci terénního programu ve spolupráci s městem a dalšími organizacemi podíleli na provozu stanového města pro osoby bez přístřeší na Folmavské ulici - zpracovávali metodiky a pokrývali směny ve stanovém městě.

Během roku 2021 pracovníci začali provádět večerní terénní práci, kdy navazovali kontakty s klienty, které běžně přes den nepotkávají. V rámci propagace služby a přiblížení života na ulici veřejnosti začali pracovníci terénního programu aktivněji spravovat sociální sítě, kde byly zveřejňovány aktuality ze služby, ale i příspěvky týkající se problematiky bezdomovectví. V polovině roku byla katedrou sociologie na ZČU publikována studie bezdomovectví na území města Plzeň, na níž se terénní program aktivně podílel.

V říjnu 2021 vznikl projekt kadeřník na ulici, který spočívá v úpravě zevnějšku klienta a tím změně pohledu na sebe samého i pohledu veřejnosti. Také vznikl projekt „Ohřej vodu!“, a to na základě zpětnovazebních dotazníků, v nichž klienti  často zmiňovali jako velký problém obtížnou dostupnost teplého jídla. Pracovníci dále získali odpadkové pytle Čistá Plzeň, a to jakožto výstup debaty o veřejném prostranství. Všechny tyto projekty fungují do současnosti.

Začátkem ledna 2022 terénní program začal spolupracovat s Mediky na ulici, kteří s pracovníky terénního programu poskytují osobám bez přístřeší základní zdravotnickou pomoc. V polovině roku byla dále navázána spolupráce s Českým červeným křížem, který v rámci street medicíny poskytuje zdravotnickou péči osobám bez přístřeší a disponuje sanitkou. V letních měsících Terénní program zorganizoval sbírku mobilních telefonů pro osoby bez přístřeší, díky které se vybralo přes 30 telefonů. Terénní program se podílel na přípravě a realizaci zimních opatření pro osoby bez přístřeší a nově začal poskytovat nouzové přístřešky, tzv. iglou.

Podporují nás

Sociální služby jsou financované z více zdrojů. Jejich seznamy jsou uvedené ve Výroční zprávě v odkazu "Ke stažení".
2024 © Středisko křesťanské pomoci Plzeň - Všechna práva vyhrazena
arrow-right