Naše středisko nabízí tyto služby
Terapeutická komunita Vršíček

Průběh služby

Program v terapeutické komunitě trvá 12 měsíců. Klient do programu vstupuje na základě vlastního rozhodnutí. Svůj pobyt může kdykoliv ukončit. Program je rozdělen do 3 fází, jejichž délka je orientační a u jednotlivých klientů se může lišit. Prvních 14 dnů se chápe jako zkušební období, klient má možnost poznat pravidla a strukturu programu a definitivně se rozhodnout, zda se ho chce zúčastnit.

1. fáze

  • První 3 měsíce jsou charakteristické poměrně značným omezením klienta. Nesmí sám opouštět komunitu, nemá samostatné vycházky, návštěva rodinných příslušníků se může uskutečnit až za měsíc po nástupu do programu.
  • Cílem je co nejvíce oddělit klienta z jeho předchozího prostředí, narušit systém rituálů a uspokojování potřeb, dát mu možnost se co nejvíce oprostit od minulosti.
  • Pro klienta platí všechny řády a pravidla komunity. Většina aktivit, včetně trávení volného času, probíhá řízeně a ve skupině.
  • V této fázi by měl klient projít fyzickým odvyknutím, měly by se projevit první změny v chování, řešení situací…
  • Na konci první fáze procházejí klienti obvykle krizí, znovu zvažují pro a proti pobytu v programu. Většina fyzických příznaků odezněla, pocity se začínají měnit směrem k lepšímu, v chráněném prostředí komunity jsou schopni poměrně dobře fungovat, ale program jim již připadá stereotypní. Personál věnuje tomuto období zvýšenou pozornost, snaží se ukázat klientovi rizika spojená s případným odchodem, nepřipravenost a nedostatečnou zakotvenost pro život mimo chráněné prostředí.

2. fáze

  • 4.-9. měsíc v programu je charakteristický postupným získáváním výsad a možností většího kontaktu s prostředím mimo komunitu. Klient překonal krizi na konci minulé fáze, jeho motivace opět roste, vidí svá slabá místa a chce na nich pracovat. Postupně získává možnost chodit na samostatné vycházky, samostatně nakupovat, později i trávit 48 hodin mimo středisko na tzv. dovolenkách - jet domů, případně do místa, kam se chce po ukončení programu vrátit. Všechny tyto aktivity jsou však stále ještě pod dohledem pracovníků střediska - klient zapisuje čas příchodu a odchodu, musí dodržovat stanovenou dobu, po příchodu do střediska absolvuje dechovou zkoušku alkoholu, případně test na přítomnost drog v moči, na zakoupené zboží musí přinést paragon, podává Žádost o dovolenku, probírá možná rizika s pracovníkem, píše zprávu o dovolence, probírá s poradcem jednotlivé situace a události - prevence relapsu je významnou součástí této fáze.

3. fáze

  • závěrečné 3 měsíce programu jsou charakteristické především velkým důrazem na získání zaměstnání, bydlení a budování sítě bezpečných vztahů mimo komunitu. V této době bydlí klient v jiné části objektu TK ve 4 lůžkovém pokoji, který poskytuje větší soukromí, se samostatným sociálním zařízením. Stále se účastní všech povinných aktivit TK.
  • Klienti získávají další výsady ve smyslu odpoutání se od přísného dohledu komunity. Sami si zařizují návštěvy u lékaře podle své potřeby a docházejí na ně, mohou mít u sebe mobilní telefon, atd. Nemá-li se klient po skončení pobytu v TK kam vrátit, nebo se nechce vracet do původního prostředí, může využít nabídky nastoupit do Střediska následné péče - Chráněné bydlení v Plzni (Point 14 Plzeň), nebo přejít do jiného doléčovacího centra. Těmto aktivitám je věnováno nejvíce času a pracovníci pomáhají klientovi plynule přejít mimo chráněné prostředí střediska.

Podporují nás

Sociální služby jsou financované z více zdrojů. Jejich seznamy jsou uvedené ve Výroční zprávě v odkazu "Ke stažení".
2024 © Středisko křesťanské pomoci Plzeň - Všechna práva vyhrazena
arrow-right